Zfetované včely !!!

5. března 2007 v 13:32 | Lewuan |  Včelí úl
Opiáty obsažené v květech totiž dokáží přejít do těla hmyzu, kde působí podobně jako droga. Žihadlo od takové "zfetované" včely pak může být bolestivější a může víc uškodit. Pozor by si proto v těchto dnech měli dát všichni, ne jen alergici. Mák je totiž právě v plném květu!
Včely chované poblíž makových polí můžou být v těchto dnech doslova "sjeté". To u nich vyvolává vysokou dráždivost a agresivitu. Pro člověka to znamená víc žihadel a větší pravděpodobnost komplikací.
"Včely sbírající pyl z makovic jsou mnohem agresívnější. Mohou za to opiáty, které máky obsahují," potvrzuje Petr Janušta z Fakulty biologie Univerzity Karlovy v Praze. Podle lidových léčitelů jsou však taková žihadla pro člověka i více nebezpečná. Jedy obsažené v rostlinách totiž mohou přejít do jedu včel. I to málo prý ale může navodit mnohem prudší reakci! Jako protijed léčitelé doporučují přiložit bláto nebo obklady z octa.
A jaké včely mohou člověku nejvíce ublížit? "Více jedu mají ve svých váčcích starší včely. To znamená třeba včely tříměsíční. Jejich žihadla proto víc bolí a mají více komplikací než žihadla včel třeba čtrnáctidenních," potvrzuje Janušta. Vícečetné píchnutí od včel u dětí nebo u citlivějších jedinců je smrtelné!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama